et en ru
25. mai 2019
Estonian Mihkel Räim won the final stage of Tour of Estonia 2019 (UCI 2.1), the Tartu GP (173). He also triumphed in the general classification.
24. mai 2019
Israel Cycling Academy’s rider Rudy Barbier won the first stage of this year’s Tour of Estonia, the Tallinn-Tartu GP (187 km).
23. mai 2019
Reigning Austrian champion in time trial, Matthias Brändle, won the prologue of this year’s Tour of Estonia (UCI 2.1) on a sunny Thursday afternoon.

Resultats

Print
Choisissez l'étape:
Placement Number code d'UCI Nom Riik Equipe Temps Perte
1. 101 10007527988 RÄIM, Mihkel EST ISRAEL CYCLING ACADEMY (ICA) 8h31'08'' 0h00'00''
2. 103 10005391564 BRÄNDLE, Matthias AUT ISRAEL CYCLING ACADEMY (ICA) 8h31'18'' 0h00'10''
3. 102 10008199312 BARBIER, Rudy FRA ISRAEL CYCLING ACADEMY (ICA) 8h31'20'' 0h00'12''
4. 63 10022577641 LINDGREN, Emil SWE NATIONAL TEAM SWEDEN (SWE) 8h31'26'' 0h00'18''
5. 2 10004032251 PATERSKI, Maciej POL WIBATECH MERX (WIB) 8h31'27'' 0h00'19''
6. 16 10006996613 PRUUS, Peeter EST NATIONAL TEAM ESTONIA (EST) 8h31'27'' 0h00'19''
7. 26 10007659243 PLANET, Charles FRA TEAM NOVO NORDISK (TNN) 8h31'28'' 0h00'20''
8. 25 10005660336 PERON, Andrea ITA TEAM NOVO NORDISK (TNN) 8h31'29'' 0h00'21''
9. 92 10004608995 KUREK, Adrian POL HUROM BDC DEVELOPMENT (THU) 8h31'29'' 0h00'21''
10. 104 10007214356 CARISEY, Clement FRA ISRAEL CYCLING ACADEMY (ICA) 8h31'30'' 0h00'22''
11. 3 10005606984 PODLASKI, Michal POL WIBATECH MERX (WIB) 8h31'31'' 0h00'23''
12. 65 10016211411 FORSSELL, Hugo SWE NATIONAL TEAM SWEDEN (SWE) 8h31'31'' 0h00'23''
13. 15 10034813684 ÄRM, Rait EST NATIONAL TEAM ESTONIA (EST) 8h31'31'' 0h00'23''
14. 4 10009547511 BOGUSLAWSKI, Marceli POL WIBATECH MERX (WIB) 8h31'32'' 0h00'24''
15. 41 10005747535 MAIKIN, Roman RUS MINSK CYCLING CLUB (MCC) 8h31'32'' 0h00'24''
16. 14 10009498506 VAHTRA, Norman EST NATIONAL TEAM ESTONIA (EST) 8h31'33'' 0h00'25''
17. 123 10007461708 BOGDANOVIČS, Maris LAT NATIONAL TEAM LATVIA (LAT) 8h31'34'' 0h00'26''
18. 125 10002879062 SARAMOTINS, Aleksejs LAT NATIONAL TEAM LATVIA (LAT) 8h31'35'' 0h00'27''
19. 62 10011048684 BERGSTRÖM FRISK, Erik SWE NATIONAL TEAM SWEDEN (SWE) 8h31'36'' 0h00'28''
20. 105 10007584471 PERRY, Benjamin CAN ISRAEL CYCLING ACADEMY (ICA) 8h31'37'' 0h00'29''
21. 32 10014630008 NOVIKOV, Savva RUS NATIONAL TEAM RUSSIA (RUS) 8h31'37'' 0h00'29''
22. 61 10011048785 ERIKSSON, Jacob SWE NATIONAL TEAM SWEDEN (SWE) 8h31'38'' 0h00'30''
23. 5 10007951657 KONWA, Piotr POL WIBATECH MERX (WIB) 8h31'38'' 0h00'30''
24. 23 10003214724 KUSZTOR, Peter HUN TEAM NOVO NORDISK (TNN) 8h31'38'' 0h00'30''
25. 56 10009973705 LASINIS, Venantas LTU NATIONAL TEAM LITHUANIA (LTU) 8h31'39'' 0h00'31''
26. 24 10007189195 HENTTALA, Joonas FIN TEAM NOVO NORDISK (TNN) 8h31'41'' 0h00'33''
27. 132 10009166379 KANEPEJS, Deins LAT AMORE & VITA - PRODIR (AMO) 8h31'41'' 0h00'33''
28. 1 10005354582 STEPNIAK, Grzegorz POL WIBATECH MERX (WIB) 8h31'42'' 0h00'34''
29. 33 10023524100 GONOV, Lev RUS NATIONAL TEAM RUSSIA (RUS) 8h31'42'' 0h00'34''
30. 73 10011027062 JUNTUNEN, Antti Jussi FIN NATIONAL TEAM FINLAND (FIN) 8h31'43'' 0h00'35''
31. 45 10009166682 KARALIOK, Yauheni BLR MINSK CYCLING CLUB (MCC) 8h31'43'' 0h00'35''
32. 43 10009049373 STROKAU, Vasili BLR MINSK CYCLING CLUB (MCC) 8h31'43'' 0h00'35''
33. 84 10006824336 HOFER, Andreas AUT HRINKOW ADVARICS CYCLEANG (HAC) 8h31'44'' 0h00'36''
34. 96 10011026860 BUDZIŃSKI, Marcin POL HUROM BDC DEVELOPMENT (THU) 8h31'44'' 0h00'36''
35. 131 10004610514 LUKSEVICS, Viesturs LAT AMORE & VITA - PRODIR (AMO) 8h31'45'' 0h00'37''
36. 75 10016110064 PIETIKÄINEN, Sauli FIN NATIONAL TEAM FINLAND (FIN) 8h31'45'' 0h00'37''
37. 83 10002931606 GRAF, Andreas AUT HRINKOW ADVARICS CYCLEANG (HAC) 8h31'48'' 0h00'40''
38. 13 10008677743 KALF, Steven EST NATIONAL TEAM ESTONIA (EST) 8h31'48'' 0h00'40''
39. 67 10010993619 LUNDGREN, Isac SWE NATIONAL TEAM SWEDEN (SWE) 8h31'48'' 0h00'40''
40. 122 10007511117 VOSEKALNS, Andris LAT NATIONAL TEAM LATVIA (LAT) 8h31'49'' 0h00'41''
41. 134 10009788189 TIZZA, Marco ITA AMORE & VITA - PRODIR (AMO) 8h31'50'' 0h00'42''
42. 112 10047918081 TYRPEKL, Karel CZE TUFO PARDUS PROSTEJOV (SKC) 8h31'50'' 0h00'42''
43. 136 10010172149 GAVARS, Eriks Toms LAT AMORE & VITA - PRODIR (AMO) 8h31'51'' 0h00'43''
44. 94 10009667244 GĄSIOROWSKI, Mariusz POL HUROM BDC DEVELOPMENT (THU) 8h31'53'' 0h00'45''
45. 51 10010806790 ADOMAITIS, Rojus LTU NATIONAL TEAM LITHUANIA (LTU) 8h31'54'' 0h00'46''
46. 35 10034952922 BERSENEV, Nikita RUS NATIONAL TEAM RUSSIA (RUS) 8h31'54'' 0h00'46''
47. 64 10015764403 WALL, Christoffer SWE NATIONAL TEAM SWEDEN (SWE) 8h31'55'' 0h00'47''
48. 85 10011724957 LODERER, Timon GER HRINKOW ADVARICS CYCLEANG (HAC) 8h31'57'' 0h00'49''
49. 72 10045808434 PELTONEN, Ukko Iisakki FIN NATIONAL TEAM FINLAND (FIN) 8h31'58'' 0h00'50''
50. 111 10091211508 BARTA, Tomaš CZE TUFO PARDUS PROSTEJOV (SKC) 8h32'00'' 0h00'52''
51. 7 10006890923 WARCHOL, Bartosz POL WIBATECH MERX (WIB) 8h32'01'' 0h00'53''
52. 42 10003243723 VORGANOV, Eduard RUS MINSK CYCLING CLUB (MCC) 8h32'02'' 0h00'54''
53. 27 10010029881 KAMSTRA, Brian NED TEAM NOVO NORDISK (TNN) 8h32'18'' 0h01'10''
54. 11 10003226747 JÕEÄÄR, Gert EST NATIONAL TEAM ESTONIA (EST) 8h32'20'' 0h01'12''
55. 82 10015603442 EICHINGER, Daniel AUT HRINKOW ADVARICS CYCLEANG (HAC) 8h32'43'' 0h01'35''
56. 22 10015809869 BRAND, Sam GBR TEAM NOVO NORDISK (TNN) 8h32'47'' 0h01'39''
57. 31 10010165277 NIKIFOROV, Arseny RUS NATIONAL TEAM RUSSIA (RUS) 8h32'48'' 0h01'40''
58. 6 10008696436 SYKALA, Wojciech POL WIBATECH MERX (WIB) 8h33'03'' 0h01'55''
59. 66 10008660565 ANDERSSON, Emil SWE NATIONAL TEAM SWEDEN (SWE) 8h33'12'' 0h02'04''
60. 12 10004727419 JAKIN, Alo EST NATIONAL TEAM ESTONIA (EST) 8h33'21'' 0h02'13''
61. 52 10010170331 BENIUSIS, Justas LTU NATIONAL TEAM LITHUANIA (LTU) 8h33'23'' 0h02'15''
62. 17 10008687443 NISU, Oskar EST NATIONAL TEAM ESTONIA (EST) 8h33'23'' 0h02'15''
63. 54 10015992250 SIDEIKIS, Povilas LTU NATIONAL TEAM LITHUANIA (LTU) 8h33'31'' 0h02'23''
64. 121 10052175775 RAZINSKIS, Alekss Jānis LAT NATIONAL TEAM LATVIA (LAT) 8h34'05'' 0h02'57''
65. 124 10015228475 PAVLOVS, Evalds LAT NATIONAL TEAM LATVIA (LAT) 8h34'17'' 0h03'09''
66. 113 10006903552 PSZCZOLARSKI, Wojciech POL TUFO PARDUS PROSTEJOV (SKC) 8h34'47'' 0h03'39''
67. 106 10007810605 SCHREURS, Hamish NZL ISRAEL CYCLING ACADEMY (ICA) 8h35'58'' 0h04'50''
68. 53 10006601640 DZERVUS, Darijus LTU NATIONAL TEAM LITHUANIA (LTU) 8h38'26'' 0h07'18''
69. 97 10015847659 KUS, Adam POL HUROM BDC DEVELOPMENT (THU) 8h38'35'' 0h07'27''
70. 114 10015528771 DOLNICEK, Marek CZE TUFO PARDUS PROSTEJOV (SKC) 8h42'02'' 0h10'54''
71. 74 10015126728 UUSIPERHE, Jesse FIN NATIONAL TEAM FINLAND (FIN) 8h43'34'' 0h12'26''
  • Grand sponsors:

  • Supporters:

  • Supporters:

  • Media Partner:

  • Official Car:

  • Neutral Service:

  • Supporting institutions:

  • Leader jerseys:

  • Live broadcast:

Klubi Tartu Maraton MTÜ - Laulupeo pst 25, 51007 Tartu
Phone: +372 515 0360     Fax: +372 7422 536     E-mail: tartumaraton@tartumaraton.ee